LHSAA football playoff pairings

Published 12:20 pm Monday, November 8, 2021

Bidistrict playoffs

Class 5A

No. 32 Slidell at No. 1 Zachary

No. 17 East Ascension at No. 16 Southside

No. 24 Northshore at No. 9 West Monroe

No. 25 Haughton at No. 8 Chalmette

No. 28 Covington at No. 5 Ruston

No. 21 Hahnville at No. 12 Benton

No. 20 Natchitoches Central at No. 13 Woodlawn-BR

No. 29 West Jefferson at No. 4 Destrehan

No. 30 Lafayette at No. 3 Ponchatoula

No. 19 East Jefferson at No. 14 John Ehret

No. 22 Sulphur at No. 11 Ouachita Parish

No. 27 Denham Springs at No. 6 Central-BR

No. 26 Dutchdown at No. 7 Acadiana

No. 23 H.L. Bourgeois at No. 10 St. Amant

No. 18 Parkway at No. 15 Alexandria

No. 31 Live Oak at No. 2 Captain Shreve

Class 4A

No. 32 Breaux Bridge at No. 1 Edna Karr

No. 17 DeRidder at No. 16 Eunice

No. 24 Landry-Walker at No. 9 George Washington Carver

No. 25 Plaquemine at No. 8 Salmen

No. 28 John F. Kennedy at No. 5 Westgate

No. 21 Assumption at No. 12 Leesville

No. 20 North DeSoto at No. 13 Rayne

No. 29 Pearl River at No. 4 Northwood-SH

No. 30 A.J. Ellender at No. 3 Warren Easton

No. 19 Opelousas at No. 14 South Lafourche

No. 22 Istrouma at No. 11 Belle Chasse

No. 27 Tioga at No. 6 Huntington

No. 26 Beau Chene at No. 7 Cecilia

No. 23 Franklinton at No. 10 Lakeshore

No. 18 Carencro at No. 15 Belaire

No. 31 Minden at No. 2 Neville

Class 3A

No. 32 Frederick A. Douglass at No. 1 Sterlington

No. 17 Westlake at No. 16 Grant

No. 24 North Webster at No. 9 St. James

No. 25 Kaplan at No. 8 Madison Prep

No. 28 Marksville at No. 5 Church Point

No. 21 Donaldsonville at No. 12 Patterson

No. 20 West Feliciana at No. 13 Jewel Sumner

No. 29 Bossier at No. 4 Iowa

No. 30 McDonogh #35 at No. 3 St. Martinville

No. 19 Iota at No. 14 Brusly

No. 22 Jennings at No. 11 Bogalusa

No. 27 Carroll at No. 6 Lutcher

No. 26 Mansfield at No. 7 Union Parish

No. 23 Kenner Discovery Health Science at No. 10 Jena

No. 18 Wossman at No. 15 Erath

No. 31 Richwood at No. 2 Abbeville

Class 2A

No. 32 Independence at No. 1 Many

No. 17 East Feliciana at No. 16 Pine

No. 24 Rayville at No. 9 Red River

No. 25 Kentwood at No. 8 Rosepine

No. 28 Springfield at No. 5 North Caddo

No. 21 DeQuincy at No. 12 Port Allen

No. 20 Delcambre at No. 13 Winnfield

No. 29 Bunkie at No. 4 Avoyelles

No. 30 Northeast at No. 3 General Trass

No. 19 Welsh at No. 14 South Plaquemines

No. 22 Kinder at No. 11 St. Helena College & Career Academy

No. 27 Delhi Charter at No. 6 Amite

No. 26 Oakdale at No. 7 Jonesboro-Hodge

No. 23 Capitol at No. 10 Mangham

No. 18 D’Arbonne Woods Charter at No. 15 Franklin

No. 31 West St. Mary at No. 2 Loreauville

Class 1A

No. 1 Logansport, bye

No. 17 East Iberville at No. 16 Arcadia

No. 24 Magnolia School of Excellence at No. 9 Basile

No. 8 Delta Charter, bye

No. 5 Slaughter Community Charter, bye

No. 21 Block at No. 12 West St. John

No. 20 Merryville at No. 13 East Beauregard

No. 4 Oak Grove, bye

No. 3 Grand Lake, bye

No. 19 Plain Dealing at No. 14 Oberlin

No. 22 Delhi at No. 11 Lincoln Preparatory School

No. 6 Haynesville, bye

No. 7 LaSalle, bye

No. 23 Centerville at No. 10 White Castle

No. 18 Gueydan at No. 15 Northwood-Lena

No. 2 Homer, bye

Regional round

Division I

No. 1 Catholic-BR, bye

No. 9 Archbishop Shaw at No. 9 St. Augustine

No. 5 St. Paul’s, bye

No. 4 Scotlandville, bye

No. 3 C.E. Byrd, bye

No. 11 Brother Martin at No. 6 Archbishop Rummel

No. 10 Holy Cross at No. 7 John Curtis Christian

No. 2 Jesuit, bye

Division II

No. 1 E.D. White, bye

No. 9 St. Michael the Archangel at No. 8 Parkview Baptist

No. 12 Evangel Christian at No. 5 St. Thomas More

No. 13 Archbishop Hannan at No. 4 Liberty

No. 14 Haynes Academy at No. 3 Loyola Prep

No. 11 St. Louis Catholic at No. 6 Vandebilt Catholic

No. 10 De La Salle at No. 7 Teurlings Catholic

No. 2 University Lab, bye

Division III

No. 1 Lafayette Christian, bye

No. 9 Catholic-New Iberia at No. 8 Ascension Episcopal

No. 5 Isidore Newman, bye

No. 4 Episcopal, bye

No. 3 St. Charles, bye

No. 11 Holy Savior Menard at No. 6 Dunham

No. 10 Pope John Paul II at No. 7 St. Thomas Aquinas

No. 2 Notre Dame, bye

Division IV

No. 16 Cedar Creek at No. 1 Ouachita Christian

No. 9 Ascension Catholic at No. 8 Central Catholic

No. 12 St. Edmund at No. 5 Sacred Heart

No. 13 Hamilton Christian at No. 4 Calvary Baptist

No. 14 St. Frederick at No. 3 Opelousas Catholic

No. 11 Catholic-Pointe Coupee at No. 6 Vermilion Catholic

No. 10 Metairie Park Country Day at No. 7 St. Mary’s

No. 15 Hanson Memorial at No. 2 Southern Lab